Kolekcja Wczesnych Legend Jazzu

Kolekcja Legend Wczesnego Jazzu Davida W. Nivena

1000 godzin muzyki, niemal 1400 plików audio, 637 GB i 691 skanów – tak w liczbach przedstawia się Kolekcja Legend Wczesnego Jazzu Davida W. Nivena. Zupełnie za darmo i legalnie możemy usłyszeć rzadkie nagrania Charliego Parkera, Theloniousa Monka, Bennego Goodmana, Duke’a Ellingtona i wielu, wielu innych – wszystko dostępne do ściągnięcia w bezstratnych formatach!

Ta jedyna w swoim rodzaju Kolekcja Wczesnych Legend Jazzu jest dziełem życia Davida W. Nivena, który zbierał nagrania niemal przez całe swoje życie. Pierwszą płytę kupił w wieku zaledwie 10 lat. Z biegiem czasu kolekcja rozrosła się do niebotycznej ilości 10 000 godzin.

Niven wyselekcjonował ze swojego zbioru najbardziej wartościową część, przegrał wszystko na kasety (każda opatrzona jego własnym komentarzem) i starannie opisał. Tak przygotowany materiał przekazany został na rzecz Foxborough High School Jazz Program, gdzie Kevin J. Powers dokonał digitalizacji i udostępnienia w archive.org.

Nie da się opisać wartości muzycznej i historycznej przedstawionej kolekcji. Gdyby nie zapał i pasja Nivena, większość z tych nagrań zapewne bezpowrotnie by przepadła. Nie wiem, czy ten zbiór można stawiać na równi z pracą Johna Lomaxa, który podróżował po USA, nagrywał i dokumentował amerykańską muzykę folkową. Nie ma jednak wątpliwości, że David W. Niven wykonał olbrzymią pracę, która z całą pewnością przysłuży się lepszemu poznaniu początków jazzu.

Z Kolekcją Legend Wczesnego Jazzu Davida W. Nivena zapoznać się można tutaj.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading...

4 comments on “Kolekcja Legend Wczesnego Jazzu Davida W. NivenaAdd yours →

  1. Nawet nie wiedziałem, że oprócz tego źródła jakie stworzył, byłby problem ze znalezieniem niektórych dzieł jazzowych. Jak dla mnie jest niekwestionowanym archiwista. Dobre źródło utworów.

  2. Gratka dla pasjonatów. Te utwory to żywa historia. Rzeczywiście w tamtych czasach nie było takich możliwości, by na bieżąco zachowywać ścieżki, jak dzisiaj. Uważam, że taka osoba zasługuje na bardzo duże uznanie i miejsce w historii samego jazzu.

    1. Nawet nie chodzi o rejestrowanie nagrań, tylko ich późniejsze archiwizowanie. Album był wydawany, jak zszedł ze sklepów to często nie były już wznawiany i z biegiem czasu towar wyparowywał nawet z rynku wtórnego. W kolekcjonerach jedyna nadzieja 🙂

  3. Myślałam, że muzyka jazzowa, tzn. ta nasjwczesniejsza jest i była tym bardziej archiwizowana przez odpowiednich ludzi na bieżąco. Niven niesamowicie sie przysłużył 🙂 Nie w sposób bezpośredni, jako artysta, lecz kolekcjonery. To jest bardzo ważne, by zachować pamięć i dzieła wybitnych jazzmanów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *